OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Korzár- útulne

Chotárna pod Mindžovou patrí k najkrajším útulniam na východe.

 
ERMANOVCE. Turistická útulňa s názvom Chotárna stojí pod vrchom Mindžová v pohorí Bachureň už siedmy rok. Nachádza sa vo výške približne 900 metrov nad morom.

Od sprevádzkovania v roku 2010 navštívilo jej priestory množstvo ľudí.

Dostať sa k nej dá po turistických značkách od Renčišova (okres Sabinov) cez lyžiarske stredisko Búče, značená cesta na útulňu vedie aj od Hermanoviec (okres Prešov).

Ďalšie využívané chodníky ku Chotárnej vedú z Lipoviec, Štefanoviec, Lačnova, či Uzovských Peklian.

Nechať útulňu aj okolie v poriadku

Práve pár turistických nadšencov z Hermanoviec spolu s členmi Klubu turistov Chotárna Hermanovce vybudovalo prístrešok v pohorí Bachureň, sú zároveň aj správcami útulne.

 

Prespať, oddýchnuť, či opiecť jedlo v altánku pri útulni môže bezplatne ktokoľvek. Pár metrov od útulne sa nachádza aj zdroj pitnej vody.

Podmienkou využitia Chotárnej je zachovanie jej okolia aj interiéru po odchode v čistom a pôvodnom stave.

O útulňu má záujem veľa turistov. „Navštevujú ju nielen turisti, ktorí prechádzajú krajom, ale často prídu ľudia do útulne na celý víkend,“ opisuje predseda Klubu turistov Chotárna Hermanovce Florián Valenčín.


Turistika, alebo chata na oslavy?

Podľa jeho slov sa útulňa stala veľmi obľúbeným miestom a počet návštevníkov z roka na rok stúpa.

Problém však môže byť, že niekedy ju ľudia nevyužívajú len na turistické účely, ktoré sú hlavnou myšlienkou útulní, ale schádzajú sa v nej aj skupiny, ktoré prišli osláviť narodeniny, rôzne výročia, alebo tu jednoducho zorganizujú žúrku.

„Mnoho záujemcov telefonuje za účelom rezervácie, čo však nerobíme. Útulňa je vždy otvorená pre každého, kto prechádza oblasťou Mindžovej,“ uviedol Valenčín.

Je teda na ľuďoch, aby útulňu využívali s rozumom a po odchode jej priestory zanechali bez akýchkoľvek škôd.

Ak útulňa krátko po jej otvorení pred siedmimi rokmi pôsobila ako únik od civilizovaného sveta, kde bolo možné stretnúť dvoch, maximálne troch ľudí za deň, v súčasnosti je ocitnúť sa sám na tomto mieste takmer nemožné.

„Na útulni sme boli už viackrát, dozvedel som sa o nej od známych. Určite toto miesto viacerým odporučím, pretože okrem krásnej chaty je tu aj nádherná príroda,“ myslí si návštevník útulne.

Podobný názor je možné počuť takmer od každého turistu, ktorý sa na útulni zastaví na dlhší či kratší čas.

 

Návštevníkov môže lákať nielen krásna útulňa, altánok s ohniskom, ale aj okolitá príroda.

Na svoje si prídu aj hubári, špeciálne je hrebeň Bachurne a okolie Mindžovej známe výskytom množstva bedlí.


Starajú sa za vlastné

Ak teda kedysi Chotárna slúžila na strávenie času mimo civilizácie či oddychu, dnes to už takmer neplatí. Napriek množstvu návštevníkov vyzerá udržiavaná a nezanedbaná.

Údržbu útulne podľa Valenčína robia každý rok, aktuálne podľa potreby. Financuje ju turistický klub z vlastných zdrojov.

„Za posledné roky sme dobudovali altánok a prístrešok na drevo. Drevo pravidelne pripravíme každý rok tak, aby návštevníci nedevastovali okolitú prírodu,“ vysvetlil Valenčín.

Od otvorenia útulne klub žiadne vážnejšie poškodenia nezaznamenal. Bežná údržba počas celého roka je podľa Valenčína samozrejmosťou.

Problematické však môže byť financovanie útulní. Správcovia aj preto vytvorili účet pre dobrovoľných darcov na podporu jej údržby.

Jeho číslo je možné nájsť priamo v útulni na nástenke, návštevníci sa teda môžu sami rozhodnúť dobrovoľne prispieť.

O vybudovaní ďalších útulní klub zatiaľ neuvažuje. Okrem Chotárnej je však ešte v katastri Hermanoviec ďalšia útulňa, ktorú vybudovali členovia miestneho urbariátu neďaleko značky z Hermanoviec na Chotárnu.

„Táto útulňa je tiež prístupná pre okoloidúcich návštevníkov a milovníkov prírody,“ dodáva Valenčín.

 

 

Pre prehľadnejší úpravu sekcie ide obsah rozdeliť do textových "blokov". Bloky sa dajú ľubovoľne vytvárať, presúvať a mazať. Ich úpravu zahájite dvojitým kliknutím tlačítka myši. Textový editor sa vždy spustí iba pre vybraný blok. Ako editor pracuje nájdete vo videoukážke.

Základné tipy:

  • Používajte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový riadok.
  • Obrázok je najprv treba nahrať na server cez Vložiť obrázok a Správcu súborov.
  • Obsah z Wordu vždy prenášajte cez Vložiť z Wordu.
  • NEpoužívajte medzerník pre zarovnávanie objektov.
Listovanie umožňuje dynamicky zobrazovať a skrývať obsahy vybraných blokov:
  • Stlačte tlačítko listovanie.
  • U blokov, ktoré majú byť skryté, vyplňte novo zobrazené textové pole.
  • Všetky bloky s vyplneným listovaním budú na stránkach skryté, okrem prvého v poradí.
  • Tlačítko pridať odkazy vytvrí nový blok so zástupcom, ktorý bude na stránkach nahradený odkazmi. Tieto odkazy budú shodné s vyplnenými nadpismi u listovaní a budú prepínať príslušné bloky.
  • Zo všetkých blokov, ktoré majú vyplnené listovanie, bude zobrazený vždy len jeden. Bloky, ktoré nemajú vyplnené listovanie vôbec, budú zobrazené vždy.
  • Ak chcete skrývať aj prvý blok listovania, vytvorte na jeho miesto nový prázdný blok a použite pre jeho nadpis výraz: %empty%
  • Ak chcete pri prepnutí bloku rolovať okno na hornú časť bloku, tak pridajte za text bloku výraz: %top% (napr. Dovolenka%top%)